Odchudzanie to złożony proces, wymagający czasu, silnej wolnej, wytrwałości, zmiany codziennego jadłospisu i stosownie dobranej aktywności fizycznej. W walce z nadprogramowymi kilogramami mogą nam pomóc nie tylko suplementy diety. Pomysłem wartym wzięcia pod uwagę są zdrowe soki na odchudzanie. Nie te sklepowe, które nierzadko mają niewiele wspólnego z wartościami i cennymi surowcami, ale te, które jesteśmy w stanie przyrządzić w domu, na przykład z pomocą wyciskarki. Zdrowe, czyli jakie? Z jakich produktów i składników powinny być wykonane, by faktycznie wspomagały odchudzanie?

Zdrowe soki na odchudzanie – warzywa na początek

Podstawą każdej diety redukcyjnej jest zmniejszenie liczby przyswajanych kalorii – oczywiście z uwzględnieniem dziennego zapotrzebowania na nie, trybu życia, rodzaju podjętej aktywności fizycznej, ewentualnych schorzeń czy przyjmowanych leków. Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem jest modyfikacja codziennego jadłospisu. Zadbanie o to, by w posiłkach nie zabrakło cennych witamin, minerałów i innych wartościowych składników, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania poszczególnych narządów oraz układów. To ważne w procesie odchudzania, bo ograniczenie ilości przyjmowanych pokarmów i niektórych produktów, może skutkować niedoborem witamin, pierwiastków czy mikroelementów. Zdrowe soki na odchudzanie to sposób na zapobieganie pojawieniu się lub uzupełnianie tychże niedoborów oraz smaczna alternatywa dla tych, którym trudno zrezygnować z podjadania między posiłkami, dzięki wprowadzeniu do jadłospisu głównie warzyw. Owoców również, ale w mniejszej ilości, bo mają w składzie sporo cukru. O tym jednak później. Skupmy się na warzywach, które są w stanie wiele zdziałać, a ich kaloryczność jest znikoma.

Marchewka, brokuły i inne warzywa o niskim IG

Warzywa mają jeszcze tę zaletę, że wiele z nich jest w stanie usprawnić pracę układu pokarmowego – poprawić perystaltykę jelit, między innymi dzięki wysokiej zawartości błonnika. W ten sposób dochodzi do przyspieszenia przemiany materii i efektywnego wspomagania pracy nad swoim ciałem. Zdrowe soki na odchudzanie działające w ten sposób, jako podstawę będą miały między innymi marchewkę. Zawarte w niej włókna wpływają korzystnie na przebieg procesów trawiennych. Dają uczucie sytości i są w stanie ograniczyć liczbę spożywanych kalorii. Marchewka usprawnia również procesy związane z usuwaniem toksyn. Działa moczopędnie, pobudza do pracy nerki, a dzięki temu układ moczowy sprawniej usuwa wodę z organizmu, zapobiegając jej gromadzeniu. Zdrowe soki na odchudzanie z marchewki, to również gwarancja działania poprzez stymulowanie procesu termogenezy, czyli poprawianie zdolności do szybszego spalania.

Zdrowe soki na odchudzanie powinny bazować na tych warzywach, które mają niski indeks glikemiczny (IG). Poza marchewką, postawić możemy na brokuły czy szpinak. Obydwa warzywa ze względu na zawartość błonnika, ułatwiają wypróżnianie. Poza tym tego typu zdrowe soki na odchudzanie działają na zasadzie wypełniania żołądka, przez co hamują nadmierny apetyt. Pozwalają szybciej odczuć sytość.

Niski indeks glikemiczny posiadają również pomidory, papryka oraz kalarepa. W zdrowych sokach na odchudzanie często są wykorzystywane walory smakowe, ale i wartości odżywcze jarmużu, sałaty oraz ogórków. Poza tym tego typu warzywa mają niewiele kalorii.

Co z owocami?

Zdrowe soki na odchudzanie mogą być słodkie, chociażby za sprawą owoców. Trzeba tu jednak zachować większą rozwagę i skrupulatniej dobierać surowce na napoje, ze względu na wysoką zawartość cukrów. Spośród owoców powinniśmy unikać przede wszystkim bananów, arbuza, melona, awokado oraz winogron. Bez przeszkód jednak można pokusić się o przyrządzanie zdrowych soków na odchudzanie z grejpfruta, ananasa, papai oraz opuncji figowej.

Opuncja figowa hamuje uczucie głodu. Poza tym odtruwa i zmniejsza wchłanianie tłuszczu. Nie bez powodu ma swoje miejsce w całej gamie preparatów wspomagających walkę ze zbędnymi kilogramami. Podobnie grejpfrut, który obfituje w witaminy i minerały, usprawnia przemianę materii oraz pobudza do spalania tłuszczów, a przy tym ma niski indeks glikemiczny. Z kolei papaja odchudzające działanie zawdzięcza papainie – enzymowi odpowiedzialnemu za przyspieszony proces spalania białek oraz tkanki tłuszczowej, a także usprawnianie procesów trawiennych.

W ananasie znajdujemy cenny enzym bromelinę, która usprawnia trawienie poprzez rozkład białka. Ponadto wspomaga usuwanie uporczywej „skórki pomarańczowej”. Przeciwcellulitowo działa również pomarańcza, dzięki której zdrowe soki na odchudzanie naprawdę działają! Poprawia funkcjonowanie wątroby oraz zawiera błonnik i kwasy, które korzystnie wpływają na procesy metaboliczne, zwiększając zdolności organizmu do utraty wagi.

Wyciskanie soków w domu zamiast kupna

Kupno gotowych soków to nie tylko droga na skróty. To przede wszystkim ścieżka zdecydowanie oddalająca nas od naszego celu, czyli utraty zbędnych kilogramów. O wiele bardziej wartościowe, urozmaicone i smaczne, a przede wszystkim zdrowe soki na odchudzanie jesteśmy w stanie przyrządzić we własnym domu. Najlepiej wybierając wyciskarkę, która zachowuje maksimum życiodajnych enzymów i wartościowych składników. Niezależnie czy trafiają do niej warzywa, owoce, rośliny zielone czy liście lub kiełki. To inwestycja w zdrowie, lepsze samopoczucie i apetyczny napój dla każdego.