Wyciskarka, czy Sokowirówka?

... choć właściwym byłoby pytanie - dlaczego wyciskarka, wyciskarka i jeszcze raz wyciskarka?

Co kryje się w soku z sokowirówki i wyciskarki?

W uzyskaniu jasnej, klarownej odpowiedzi na to zasadnicze pytanie, pomocne będzie zestawienie obok. Nim jednak odniesiemy się do niego, należy uzmysłowić sobie jeden niezaprzeczalny fakt. Co jest powodem, dla którego, na rynku, po dziesiątkach lat dominacji sokowirówek, jako alternatywa, pojawiły się wyciskarki. Otóż jest nim bardzo niskiej jakości sok, jaki otrzymujemy z sokowirówki. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: wskutek wysokich obrotów tarki sokowirówki, osiągających 12.000 obr./min. dochodzi do silnego napowietrzenia i charakterystycznego rozwarstwienia soku. To prowadzi do jego utlenienia, co z kolei jest powodem zniszczenia witamin. Podwyższona zaś temperatura, która towarzyszy pracy sokowirówki, m.in. wskutek tarcia, prowadzi do zubożeniem soku o cenne enzymy, które są zagrożone już w temperaturze 42°C. W efekcie produktem końcowym sokowirówki jest sok, którego właściwości są, delikatnie mówiąc, dalekie od oczekiwanych.

Przyswajalność witam w sokach z wyciskarki Kuvings

Szczegółowo obrazują to zgromadzone powyżej dane, które przedstawiają porównanie ilości przyswojonych przez organizm człowieka cennych dla niego składników. Mogą być one pozyskane albo poprzez zjedzenie surowego warzywa, czy owocu (poz. Fruits), albo produkcję soku z sokowirówki (poz. Centrifugal Juicer), bądź też wyciśnięcie soku na wyciskarce KUVINGS.

I tak, już pierwsze wyniki są uderzające: ilość witaminy C możliwej do przyswojenia przez człowieka, uzyskanej z soku pomidorowego, uzyskanego na wyciskarce KUVINGS jest ponad 5-krotnie wyższa (9,39 mg/100g), niż z soku wyprodukowanego w sokowirówce (1,81mg/100g). Analogicznie wypada zestawienie kolejnych pozycji.

 O ile różnica nie jest tak wyraźna w przypadku ilości beta-karotenu w soku z marchwi, to już zestawienie ilości błonnika (Soluble dietary fiber), flawonoidów (Flavonoid) z brokułów (Broccoli) i winogron (Grape), bardzo wyraźnie wskazuje na ogromną przewagę wyciskarek KUVINGS.

Przyswajalność witaminy C w sokach wyciskanych i surowych warzywach

Uważni, mogą w omawianym zestawieniu dostrzec pewien, wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka – błąd. W ich głowach może zrodzić się pytanie: Jak to możliwe, że ilość witaminy C w pomidorze jest niższa (2,11mg/100g), niż w soku otrzymanym z tego pomidora na wyciskarce KUVINGS (9,39mg/100g)? Czyżby więc wyciskarka potrafiła namnażać witaminy? Pozornie wygląda to jak zwykła manipulacja, jednak prawda jest następująca: pamiętajmy, że w tabeli przedstawione są ilości, które organizm ludzki jest w stanie przyswoić, a nie ilości nominalne. Skąd więc ta różnica? Wynika ona stąd iż, surowe warzywa człowiek absorbuje jedynie w niecałych 20% i to po 4-5 godzinach, natomiast sok z miąższem jest przyswajalny w ponad 70% i to już po 15 minutach. Pijmy więc tylko świeżo wyciśnięte soki, zrobione z pomocą wyciskarki – jedna szklanka takiego soku, może dać nam tyle, co zjedzenie kilku kilogramów warzyw i owoców.

Tak więc sokowirówka, czy wyciskarka?

Przytoczone argumenty dobitnie wskazują, że odpowiedź na pytanie: wyciskarka czy sokowirówka, może być tylko jedna. Oczywiście to wyciskarka pod każdym względem przewyższa sokowirówkę. W każdym z rozpatrywanych aspektów zwycięzcą tego porównania jest wyciskarka do soków. Sokowirówka ma wprawdzie jeden atut – jest tania. Coraz mniej ludzi ją kupuje, stąd niskie ceny mają zachęcić potencjalnych klientów. Jednak, czy jest sens wydawać nawet niewielkie pieniądze na coś bezużytecznego? Jak inaczej można bowiem określić sokowirówki? Hałasują niczym samolot odrzutowy, mycie ich trwa pół godziny, a efekt końcowy ich pracy – sok – pozbawiony jest niemal wszystkiego co najlepsze.