Rozmaite soki, koktajle czy smoothie pojawiają się w naszych jadłospisach coraz częściej. Przede wszystkim ze względu na możliwość dostarczenia do organizmu cennych wartości odżywczych, enzymów, minerałów i pierwiastków, których zaczyna nam brakować. Ponadto organizm ludzki nie jest przystosowany do przetwarzania tak dużej ilości toksyn, z jaką mamy na co dzień do czynienia. Propozycją na oczyszczenie organizmu jest 3-dniowy detoks sokami, przyrządzonymi z pomocą wyciskarek. Trzeba jednak wiedzieć nie tylko, jak przeprowadzić taki detoks, ale i w jaki sposób się do niego przygotować. A o tym w poniższym artykule.

3-dniowy detoks sokami. Czy nada się dla mnie?

Dieta oparta na sokach polega na całkowitym wyeliminowaniu wszelkiego rodzaju produktów spożywczych, poza warzywami i owocami. Na określony czas, bowiem diety oczyszczające mogą trwać nawet kilkanaście dni. W tym tekście chcemy pokazać jak wygląda 3-dniowy detoks sokami przygotowanymi z pomocą wyciskarki, która gwarantuje zachowanie w napoju najważniejszych w procesie detoksykacji enzymów.

Stres, używki, szybki tryb życia, do tego tłuste jedzenie, przetworzone produkty i brak aktywności fizycznej sprawiają, że w organizmie gromadzi się więcej toksyn niż jest on w stanie usunąć. Dieta oczyszczająca, bazująca na sokach z wyciskarki, to jeden z modniejszych i chętniej stosowanych ostatnio sposobów na przywrócenie równowagi w organizmie, odzyskanie energii, poprawę samopoczucia i uporanie się z rozmaitymi dolegliwościami natury zdrowotnej.

3-dniowy detoks sokami może być rozwiązaniem dla osób, które odczuwają silny spadek energii, zdecydowanie gorsze samopoczucie, mają problemy trawienne lub borykają się z częstymi infekcjami, a ich skóra oraz włosy tracą dobrą kondycję. Dlaczego 3-dniowy detoks sokami, a nie dłuższy? Znajdziemy również propozycje dłużej trwających kuracji, ale trzeba pamiętać, że zbyt długa detoksykacja, paradoksalnie może osłabić, a nawet wyniszczyć organizm. To z tego względu diety detoksykujące poprzedzane są odpowiednim przygotowaniem (o czym za chwilę), a także powinny być wykonane po uprzedniej konsultacji lekarskiej.

Na taką dietę na pewno nie powinny decydować się kobiety w ciąży, matki karmiące oraz osoby przewlekle chore. Ci zaś, którzy są zdrowi i nie borykają się z żadnymi dolegliwościami, mimo wszystko powinni skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy również o tym, że 3-dniowy detoks sokami nie jest dobrym pomysłem, jeśli aktualnie walczymy z przeziębieniem bądź z innych powodów nasz organizm jest mocno osłabiony.

Przygotowanie do diety sokowej

Przygotowanie do diety oczyszczającej z zastosowaniem soków uzyskanych dzięki wyciskarce, warto rozpocząć już kilka dni wcześniej. Ze swojego codziennego jadłospisu na pewno trzeba wtedy wyłączyć wszelkiego rodzaju używki. Dobrze jest zrezygnować z kawy oraz czarnej herbaty. 3-dniowy detoks to teoretycznie krótki czas diety, jednak wymaga rezygnacji z żywności wysokoprzetworzonej, nabiału oraz rafinowanego cukru. Z kolei rafinowaną sól warto zastąpić himalajską, która wykazuje działanie alkalizujące.

Zamiast słodzonych napojów wybieramy wodę z cytryną, którą warto pić zwłaszcza z samego rana. Odstawiamy białe pieczywo, ryż oraz makarony. Już na etapie przygotowania do diety oczyszczającej, należy włączać do swojego jadłospisu warzywa oraz owoce. Polecane są również zioła i przyprawy, w tym oregano, bazylia, tymianek, chili, imbir oraz tłuszcze pochodzenia roślinnego, przykładowo olej kokosowy, olej z pestek dyni, a także złożone węglowodany.

Obowiązkowo należy pić 2-3 litry dziennie wody, a jeśli herbata czy kawa wciąż za nami „chodzą”, wystarczy zastąpić je ziołowymi herbatkami.

Z kolei gdy dieta będzie już dobiegać końca, bardzo istotny jest odpowiedni powrót do normalnego jadłospisu. Przede wszystkim nie rzucać się i zjadać od razu wielkie ilości odstawionych niedawno fast foodów lub tłustego jedzenia. 3-dniowy detoks sokami wymaga stopniowego powrotu do wycofanych z jadłospisu produktów. To dobry sposób na modyfikację żywienia, bo odczuwając korzyści, łatwiej nam będzie na stałe zrezygnować ze smażonych, tłustych i ciężkostrawnych potraw czy też kawy. Stopniowy powrót do wielu produktów ma również na celu uniknięcie podrażnienia żołądka.

Warto też dodać, że w trakcie trwania diety oczyszczającej rezygnujemy z forsownych treningów i aktywności fizycznej o dużym stopniu intensywności, ponieważ organizm może być osłabiony.

Jak przeprowadzić 3-dniowy detoks sokami

Gdy przygotowanie do 3-dniowego detoksu sokami mamy już za sobą, możemy działać – czyli robić i pić soki. Zwykle zaleca się picie pięciu porcji soków dziennie, co w dużym stopniu odpowiada zalecanej liczbie posiłków. Soki najlepiej przyrządzać na bieżąco, by były świeże i pozwoliły na dostarczenie do organizmu maksimum wartości odżywczych. Wykorzystujemy w tym celu wyciskarki, bo jako jedyne pozwalają zachować tak zwane życiodajne enzymy, trafiające wprost do szklanki oczyszczającego napoju.

Możemy przyrządzać rozmaite soki, w zależności od efektów, na jakich najbardziej nam zależy. Przepisów na oczyszczające napoje, które nadają się na 3-dniowy detoks sokami, jest mnóstwo. Dobrze jest korzystać z produktów sezonowych oraz pamiętać o tym, że w sokach przeważać powinny warzywa, które są najmniej kaloryczne. Doskonale sprawdzają się te zielone, liściaste, w których znajduje się błonnik, chlorofil oraz przeciwutleniacze.

Do oczyszczania świetnie nadadzą się marchew oraz buraki. Z kolei spośród owoców możemy postawić na jabłka i cytrusy. Na koniec dnia można przyrządzić sok z pomidorów i doprawić go szczyptą chili lub innej przyprawy, która podkręca tempo metabolizmu.

O tym pamiętaj!

3-dniowy detoks sokami to taki metaforyczny szok dla organizmu. Możemy zmagać się z bólami głowy, dyskomfortem żołądka, rozdrażnieniem i sennością. Warto jednak przetrwać ten okres, tym bardziej, że to tylko kilka dni. Po zakończeniu kuracji szybko odczujemy poprawę i przekonamy się, że nawet bez kawy mamy sporo energii, a nasze samopoczucie jest znacznie lepsze. Taka warzywna lub warzywno-owocowa dieta oczyszczająca, jeśli jest dobrze przeprowadzona i pod kontrolą, szybko przynosi pożądane efekty. I to na długo.