Ruch, to aktywność, a ta wymaga od Ciebie decyzji.

Hasło mówiące o tym, że ruch to zdrowie, zawsze będzie w modzie, czy tego chcemy, czy nie. Niestety lato już za nami, więc należy pomału zaplanować, jak aktywnie wejść w porę jesienną. Ciepły letni dzień zachęca nas do wyjścia, gorzej z jesiennymi, ponurymi dniami. Nie należy się zniechęcać, gdyż siedzenie w domu negatywnie odbije się na naszym zdrowiu. Bez względu na pogodę należy codziennie wyruszać na piesze spacery np. po parku. Można zakupić specjalne kijki, które ułatwią nam takie piesze wycieczki.

Kiedy codzienne spacery polepszą naszą kondycję, polecam większy wysiłek czyli bieganie. Zacznijmy od małych odcinków, stopniowo zwiększając dystans do pokonania. Jeśli mieszkamy w bloku, to nie korzystajmy z windy. Wchodźmy schodami, ponieważ jest to kolejny wysiłek dla naszego organizmu. Wykorzystujmy każdą sposobność do ruchu, aby organizm się nie rozleniwił.

Jesień wcale nie musi oznaczać stagnacji. Polecam przejażdżki rowerowe, które dotlenią nasz organizm. Jeśli aura na zewnątrz jest ponura, możemy czuć się ospali i ociężali.  Wtedy właśnie rower jest naszym sprzymierzeńcem. Korzystając ze ścieżek rowerowych, możemy poruszać się w bezpieczny sposób.

Jeśli na oknem siąpi deszcz, nie wyjdziemy ani na spacer, ani na rower. To jednak nie oznacza, że mamy siedzieć na kanapie. Zachęcam do gimnastyki w zaciszu domowym. Budząc się rano powinniśmy rozpocząć dzień poranną gimnastyką. Skłony, rozciąganie, okrężne ruchy ramion, stóp, nóg pobudzą nasze krążenie, dzięki temu tlen zostanie dostarczony do każdej komórki w naszym ciele. Wstaniemy pełni energii, a nie ledwo żywi. Już na dzień dobry poczujemy, jak prawdziwe jest porzekadło “ruch to zdrowie” i zaczniemy dzień pełni sił witalnych.

Czasem potrzebna jest grupa wsparcia…

Różnie to z nami bywa, jeśli chodzi o gimnastykę w domu. Łatwo jest zaplanować, ale gorzej wykonać. Zdaję sobie sprawę, że samemu ciężko się zmobilizować do ćwiczeń. Sama często miałam słomiany zapał. Samozaparcia wystarczyło mi na kilka dni. Chętniej ćwiczymy w grupie. Zachęcam do zapisania się na zajęcia grupowe, które odbywają się systematycznie w określone dni. Poznamy nowe osoby, może przy okazji zawrzemy nowe, dłuższe znajomości. Każdy sposób jest dobry, aby zmobilizować się do działania.

Możemy zapisać się na basen. Pływanie relaksuje i odpręża. Z basenu  mogą korzystać nie tylko osoby umiejące pływać. Basen nie musi kojarzyć się tylko i wyłącznie z pływaniem. W wodzie można wykonywać różne ćwiczenia bardzo korzystne dla kręgosłupa lub grać w piłkę. Polecam kupić specjalną deskę do pływania i korzystać z basenu, nie martwiąc się o bezpieczeństwo.

Świetnym pomysłem aktywnego odpoczynku jest taniec. Nie tylko pobudza całe nasze ciało do życia, ale również  jest bardzo modny w obecnym czasie. Style tańca mamy tak różnorodne, że każdy może wybrać coś dla siebie. Taniec pobudza także nasze zmysły, co korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie w jesienne dni.

Aktywny odpoczynek, zdrowe posiłki i świeżo wyciśnięte soki zabezpieczą nas przed zbliżającymi się chorobami jesienno-zimowymi. Przede wszystkim przed przeziębieniami i grypami. Nie polecam szczepionek, bo ingerują w naszą odporność i ją rozleniwiają , lepiej w zdrowy sposób zadbać o siebie.

Już dziś zaplanuj w jaki sposób w swoim życiu sam sobie dowiedziesz, że ruch to zdrowie? Już wiesz, że to tylko kwestia decyzji. Czy więc stać Cię, by dalej zwlekać z jej podjęciem? Dziś jest ten czas, by w tak prosty sposób zadbać o swoją kondycję i – gdy jeszcze tego tego nie zrobiłeś – nauczyć się aktywnie odpoczywać. To naprawdę nietrudne i z pewnością da się polubić.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *